| Merknaam: | SHACMAN |
| Modelnummer: | SHACMAN X3000 Betonmixer |
| MOQ: | 1 |
| Prijs: | Bespreekbaar |
| Levertijd: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | X3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Vehicle Model No. | SX5255GJB6R404 |
| Engine Model | WP10.340E22 (with PTO) |
| Horsepower | 340HP |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180 |
| Rear Axle Speed Ratio | 5.262 |
| Chassis Size | 850×300mm (8+7) |
| Wheelbase | 3975+1400mm |
| Rear Overhang | 1700mm |
| Cab Type | Medium-long Flat Roof Cab |
| Front Axle | HD 9.5T |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (4 main plates + 4 U-bolts) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 12.00R20 Mixed Pattern |
| Mixing Drum Capacity | 10CBM |
| Gross Vehicle Weight | ≤35T |
| Application | Concrete Mixing, Construction Works |
| Working Road Condition | Rough & Unpaved Roads |
| Base Configuration | X3000 medium-long flat roof cab without roof deflector, Hydraulic main seat, Standard rearview mirror, Electronic constant temperature A/C (Jacksel compressor), Electric window lifter, Manual tilting, Metal bumper, 3-step boarding ladder, Central lock (with remote control), Oil bath air filter, Standard exhaust system, Domestic steering gear, Domestic clutch, Front & rear axle stabilizer bars, 180Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, Cab rear window, Door lower guard plate, X5000 front fascia / color-matched exterior, SHACMAN logo, Reverse buzzer, 2kg fire extinguisher, Wheel chocks, Daytime running lights, Spare tire carrier, Tires, seat belts, horns, glass, lamps with E-mark, Extended primary fuel filter, Adjustable rear protection, Domestic 4-channel ABS, Electric heating fuel sensor |
| Optional Configuration | Air suspension main seat, Aluminum alloy air tank, Electric tilting, Triangle tires |
![]()
![]()
![]()