| Merknaam: | SHACMAN |
| Modelnummer: | SHACMAN X5000 4×2-tractor |
| MOQ: | 1 |
| Prijs: | Bespreekbaar |
| Levertijd: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | X5000 |
| Driving Form | 4×2 |
| Version | Lightweight Version |
| Vehicle Model No. | SX41884X321R |
| Engine Model | WP12.460E50 |
| Horsepower | 460HP |
| Emission Standard | Euro V |
| Transmission Model | SF16JZ260A |
| Rear Axle Speed Ratio | 3.364 |
| Chassis Size | 850×300mm (Single 8) |
| Wheelbase | 3225mm |
| Rear Overhang | 2180mm |
| Cab Type | Extended High Roof Cab |
| Front Axle | HD 7.5T (Self-steering) |
| Suspension | Front leaf spring, rear composite air suspension (WABCO ECAS) |
| Fuel Tank | 500L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 295/80R22.5 Tubeless with Aluminum Alloy Wheel Covers |
| Gross Vehicle Weight | ≤18T |
| Application | Long-Distance Highway Logistics, Cross-Country Transport |
| Working Road Condition | Highways & National Roads |
| Base Configuration | X5000 extended high roof cab with side deflector, Air suspension main seat, Electric heated rearview mirror, Single cooling A/C, Electric window lifter, Electric tilting (pump on left), Fiberglass bumper, 3-step boarding ladder, Central lock, Side-mounted air filter, Up exhaust, Imported right-hand drive steering gear, Multi-function steering wheel (with cruise control), Jost 50mm fifth wheel (JSK360DV), Lightweight three-section integrated mud flap, Front axle stabilizer bar, Radiator protection grille, Tail light protection grille, Column shifter, 180Ah maintenance-free battery, SHACMAN Telematics (12.8-inch floating screen only, no terminal) |
| One Country One Version Configuration | Four-point air suspension (with lateral shock absorber), Fixed passenger seat, Side toolbox, Manual sunroof, Non-widened sleeper, White marker lights, Front under protection, Two-step working platform, WABCO 4-channel ABS, Aluminum alloy air tank, Flat mounting plate with cushion, Adjustable fifth wheel, Raw aluminum alloy side guard, Reverse buzzer, Jacksel compressor, Simple spare tire rack, ETA circuit breaker, LDWS (Lane Departure Warning System), LED taillights, Remote throttle controller with rotary knob, Daytime running lights, Enhanced drive shaft, Front & rear axle self-adjusting arms, 360° surround view, X5000 right-hand drive interior, Urea tank on same side as fuel tank, Blue urea tank cap, Anti-spatter fenders, Battery box with boarding handrail, X5000 logo, SHACMAN logo, All English logos, All English instrument display, Mud flap designed for 6×4 vehicles, 90km/h fifth wheel, Glass, rearview mirror, horn, lamps, seat belts, tires with E-mark certification, Engine parts (turbocharger, fuel pump, injectors, ECU) with matching EU certification |
| Optional Configuration | Optional Package 2 (Imported parking air conditioner, Extended flat roof cab with roof deflector, Fast FHB400 hydraulic retarder, Remove side deflectors), Standard exhaust |
![]()
![]()
![]()
![]()