| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN X3000 6×4 Dump Truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Properties
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | X3000 |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Model No. | SX32556R384 |
| Engine Model | WP10.340E22 |
| Engine Power | 340 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180-Iron Shell + QH50 Spline |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.769 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+7) |
| Wheelbase | 3775+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 850 mm |
| Cab Type | Mid-Length Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, with 4 U-Bolts) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 12R22.5 Mixed Pattern |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤70 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy Roads & Steep Slopes |
| Economic/Max Speed | 30~50 / 70 km/h |
| Standard Configuration | X3000 Mid-Length Flat Roof Cab, Hydraulic Main Seat, Ordinary Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Electric Window Regulator, Manual Cab Tilt, X5000 Black Engineering Bumper with Light Guard, 3-Step Access Step, Central Lock (with Remote Control), Ordinary Steering Wheel, Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust, Domestic Steering Gear, Domestic Clutch, Front & Rear Stabilizer Bars, Central Front Tow Seat, Tail Light Guard, Water Tank Guard, Oil Sump Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension, SHACMAN Logo, Full Spectrum Markings, Silver Logo & Text, Battery Box Anti-Theft, Fuel Tank Cap Anti-Theft, LED Daytime Running Light, Additional Long-Life Primary Filter, Reverse Buzzer, 50T Jack, 2kg Fire Extinguisher, Economy Tool Kit |
| Optional Configuration | Air Suspension Main Seat |
![]()
![]()
![]()
![]()