| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN X3000 8×4 Dump Truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Properties
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | X3000 |
| Drive Form | 8×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Model No. | SX33156V366 |
| Engine Model | WP12.430E201 |
| Engine Power | 430 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 12JSD200K-Iron Shell + QH50 Spline |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.769 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+7) |
| Wheelbase | 1800+3575+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 1000 mm |
| Cab Type | Mid-Length Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, with 4 U-Bolts) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 12R22.5 Mixed Pattern |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤70 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy Roads & Steep Slopes |
| Economic/Max Speed | 35~50 / 70 km/h |
| Standard Configuration | X3000 Mid-Length Flat Roof Cab, Hydraulic Main Seat, Ordinary Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Electric Window Regulator, Manual Cab Tilt, X5000 Black Engineering Bumper with Light Guard, 3-Step Access Step, Central Lock (with Remote Control), Ordinary Steering Wheel, Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust, Domestic Steering Gear, Domestic Clutch, Front Stabilizer Bar, Central Front Tow Seat, Tail Light Guard, Water Tank Guard, Oil Sump Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension, SHACMAN Logo, Silver Logo & Text, Full Spectrum Markings, Nut Protection Caps, Battery Box Anti-Theft, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Additional Long-Life Primary Filter, LED Daytime Running Light, Reverse Buzzer, 50T Jack, 2kg Fire Extinguisher, Economy Tool Kit |
| Optional Configuration | Air Suspension Main Seat |
![]()
![]()
![]()
![]()
![]()