| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN X3000 6×4 Tractor |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | F3000 |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Model No. | SX4255JV324 |
| Engine Model | WP12.430E201 |
| Engine Power | 430 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 12JSD200K |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.266 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+5) |
| Wheelbase | 3175+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 725 mm |
| Cab Type | Extended Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 7.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, 2 Main Leaves + 2 Auxiliary Leaves) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Optional Fuel Tank | 400L+230L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 12R22.5 Mixed Pattern |
| Gross Combination Weight (GCW) | ≤90 t |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤70 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Paved Roads & Minor Bumpy Roads |
| Haulage Distance | ≤500 km |
| Economic/Max Speed | 45~65 / 85 km/h |
| Standard Configuration | F3000 Extended Flat Roof Cab, Air Suspension Main Seat, Ordinary Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Electric Window Regulator, Manual Cab Tilt, Metal Bumper with Light Guard, 3-Step Access Step, No Central Lock, Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust, Domestic Steering Gear, Ordinary Steering Wheel, Ordinary 90 Seat, Split Mudguard, Left Front Tow Pin, Water Tank Guard, Oil Sump Guard, Front Stabilizer Bar, Tail Light Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Air Suspension, SHACMAN Logo, Silver Logo & Text, Full Text Markings, Additional Long-Life Primary Filter, Steel Air Reservoir, Flat Mounting Plate, 50T Jack, Telescopic Shaft Control, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Battery Box Anti-Theft, 2kg Fire Extinguisher, Economy Tool Kit |
| Optional Configuration | 400L+230L Aluminum Fuel Tank, Extended High-Roof Cab (Without Deflector), 12JSD200K Iron Shell + QH50, 12JSD200K Iron Shell (No PTO + FHB400), Cancel Rear Window & Sunroof, F3000 Extended Flat Roof Cab with Top Deflector |
![]()
![]()
![]()
![]()