| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN X5000 6×4 Tractor |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | X5000 |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Super Strong Version |
| Model No. | SX42555V384 |
| Engine Model | WP12.430E201 |
| Engine Power | 430 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 12JSD200K Iron Shell (Without PTO) |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.266 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+7) |
| Wheelbase | 3775+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 725 mm |
| Cab Type | Extended Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, with 4 U-Bolts) |
| Fuel Tank | 700L+300L Aluminum Alloy Fuel Tank (Total 1000L) |
| Tire Specification | 12R22.5 Mixed Pattern |
| Optional Tire Specification | 315/80R22.5 Mixed Pattern |
| Gross Combination Weight (GCW) | ≤90 t |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤70 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Paved Roads |
| Economic/Max Speed | 45~65 / 85 km/h |
| Standard Configuration | X5000 Extended Flat Roof Cab, Air Suspension Main Seat, Electric Heated Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Electric Window Regulator, Electric Cab Tilt, Black Engineering Bumper with Light Guard, 3-Step Access Step, Central Lock (with Remote Control), Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust, Domestic Steering Gear, Multi-Function Steering Wheel, Reinforced 90 Seat, 3-Piece Integrated Mudguard, Left Front Tow Pin, Oil Sump Guard, Front & Rear Stabilizer Bars, Tail Light Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Air Suspension, SHACMAN Logo, Silver Logo & Text, Full Text Markings, Additional Long-Life Primary Filter, Steel Air Reservoir, Reverse Buzzer, Flat Mounting Plate, 50T Jack, 2kg Fire Extinguisher, Side Toolbox, Telescopic Shaft Control, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Battery Box Anti-Theft, Daytime Running Light, Simple Spare Tire Bracket, Aluminum Alloy Operation Platform, Jacksel Technology Compressor, Economy Tool Kit |
| Optional Configuration | Extended Flat Roof Cab with Top Deflector, Extended High-Roof Cab with Top Side Deflector, Reinforced Jost 90 Seat (JSK39DV1-46), 315/80R22.5 Mixed Pattern Tires |
![]()
![]()
![]()
![]()