| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN F3000 8×4 Cargo truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | F3000 |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Model No. | SX5255GJYJR434 |
| Engine Model | WP10.340E22 |
| Engine Power | 340 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180 + QH50 |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 5.262 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+7) |
| Wheelbase | 4375+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 2400 mm |
| Cab Type | Extended Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, 4 Main Leaves + 4 U-Bolts) |
| Fuel Tank (Chassis) | 400L Steel Fuel Tank (With Bottom Protection) |
| Tank Capacity | 20 m³ |
| Tire Specification (Standard) | 12.00R20 Mixed Pattern |
| Optional Tire Specification 1 | 12.00R20 Mining Pattern |
| Optional Tire Specification 2 | 13R22.5 Domestic Tubeless Tire |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤40 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy & Sloped Roads |
| Haulage Distance | ≤50 km |
| Economic/Max Speed | 45~60 / 85 km/h |
| Standard Configuration | F3000 Extended Flat Roof Cab, Hydraulic Main Seat, Ordinary Rearview Mirror, Ordinary Heater, Manual Window Regulator, Manual Cab Tilt, Steel Bumper, 3-Step Access Step, No Central Lock, Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust with Fireproof Cap, Ordinary Steering Wheel, Left Front Tow Pin, Water Tank Guard, Oil Sump Guard, Front & Rear Stabilizer Bars, Tail Light Guard, 180Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension, All Yellow Sun Visor Lights, SHACMAN Logo, Full English Markings, Additional Long-Life Primary Filter, Silver Logo & Text, Steel Air Reservoir, Reverse Buzzer, Spare Tire Control Lever (Right Side), Telescopic Shaft Control, 1 Hazard Warning Light, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Battery Box Anti-Theft, 50T Jack, Economy Tool Kit, Congo Gold Special Nameplate |
| Optional Configuration | 12.00R20 Mining Pattern Tires, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Imported Clutch, 13R22.5 Domestic Tubeless Tires, Manual Window Regulator, 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.769 |
![]()
![]()
![]()