| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 6×Dump Truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | H3000 |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Lightweight Version |
| Model No. | SX3255MJ324R |
| Engine Model | WP6.210E32 |
| Engine Power | 210 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 8JS85TM Aluminum Housing - QD40J Spline |
| Rear Axle Ratio | 11.5T HD Single Reduction Axle - 5.286 |
| Chassis Frame | 850×270 mm (8+5) |
| Wheelbase | 3175+1350 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 725 mm |
| Cab Type | Standard Cab (Without Sleeper) |
| Front Axle | HD 5.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, 2 Main Leaves + 2 Auxiliary Leaves) |
| Fuel Tank | 200L Steel Fuel Tank |
| Tipper Body Size | 4800×2300×1300 mm (Front Lift) |
| Tire Specification | 315/80R22.5 Mixed Pattern |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤25 t |
| Transport Type | Standard Load |
| Applicable Road Conditions | Paved Roads |
| Economic/Max Speed | 40~50 km/h |
| Standard Configuration | H3000 Standard Cab (Without Top Deflector), Hydraulic Main Seat, Four-Point Hydraulic Suspension, Rod Rearview Mirror, Ordinary Heater, Electric Window Regulator, Manual Cab Tilt, Metal Bumper with Light Guard, Two-Step Access Step, Ordinary Side-Mounted Air Filter, Ordinary Exhaust, Water Tank Guard, Right-Hand Drive, Tail Light Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | No Sleeper, SHACMAN Logo, Full English Markings, Additional Long-Life Primary Filter, Steel Air Reservoir, Reverse Buzzer, Silver Logo, Soft Shaft Control, Fuel System Anti-Theft, Tail Beam Light with Guard, Battery Box Anti-Theft, Economy Tool Kit, 32T Jack |
| Optional Configuration | Air Suspension Main Seat, Oil Bath Air Filter, Electric A/C |
![]()
![]()
![]()