Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | L3000 |
| Driving Form | 4×2 |
| Version | Composite Version |
| Vehicle Model No. | SX5188ZYS8K451C |
| Engine Model | ISD245 50 |
| Horsepower | 245HP |
| Emission Standard | Euro V |
| Transmission Model | 8JSX95TM |
| Rear Axle Speed Ratio | 5.286 |
| Chassis Size | 870×250mm (7+4) |
| Wheelbase | 4500mm |
| Rear Overhang | 1300mm |
| Cab Type | L3000 Cab |
| Front Axle | 4.8T Reinforced Front Axle |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension |
| Fuel Tank | 300L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 11R22.5 Domestic Tubeless Mixed Pattern |
| Compactor Bin Capacity | 14CBM |
| Gross Vehicle Weight | ≤18T |
| Application | Municipal Waste Collection, Sanitation Services |
| Working Road Condition | National Highways & Provincial Roads |
| Base Configuration | L3000 cab without roof deflector, Air suspension main seat, Electric heated rearview mirror, Electric A/C, Electric window lifter, Manual tilting, L3000 bumper, 2-step boarding ladder, Central lock (with remote control), Side-mounted air filter, Heated bin floor, Domestic steering gear, SHACMAN Telematics (with display), Multi-function steering wheel (with cruise control), Radiator protection grille, 180Ah low-temperature maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, Third seat, Sun visor decorative lights, Chrome horsepower logo on both doors, WABCO imported 4-channel ABS, Reverse buzzer, Full Russian language markings, Russian nameplate, LED daytime running lights, Aluminum alloy air tank, Reverse camera, 2kg fire extinguisher, Wheel chocks, Cancel remote throttle controller, Electric heating fuel sensor |
| Optional Configuration | Triangle tires |
![]()
![]()
![]()
![]()