| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 Tractor unit |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | H3000 |
| Driving Form | 4×2 |
| Version | Composite Version |
| Vehicle Model No. | SX4188HV381 |
| Engine Model | WP12.430E50 |
| Horsepower | 430HP |
| Emission Standard | Euro V |
| Transmission Model | 12JSD200TA-B |
| Rear Axle Speed Ratio | 3.866 |
| Chassis Size | 850×270mm (8+5) |
| Wheelbase | 3800mm |
| Rear Overhang | 1025mm |
| Cab Type | Extended Semi-High Roof Cab |
| Front Axle | 7.5T Drum Brake Front Axle |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (front & rear) |
| Fuel Tank | 560L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 315/65R22.5 / 315/80R22.5 (steer axle: new, drive axle: retreaded) |
| Fifth Wheel | JOST 50mm (Optional: Cast JSK37DV) |
| Gross Vehicle Weight | ≤54T |
| Application | Intercity Logistics, Highway Transport |
| Working Road Condition | National Highways & Provincial Roads |
| Base Configuration | H3000 extended semi-high roof cab without deflector, Air suspension main seat, Lever-type rearview mirror, Electric A/C, Electric window lifter, Electric tilting, Highway-use bumper, 3-step boarding ladder, Standard steering wheel, Dual-element air filter, Standard exhaust, Radiator protection grille + windproof oil pan protection grille, Imported clutch, JOST 50 fifth wheel, 3-section integrated mud flap, Front & rear stabilizer bars, Taillight protection grille, 180Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, No sunroof, No rear cab window, Ring curtains, Sleeper curtain, Door sill guard, Anti-splash fenders, Engine with water cooling system, Telescopic shift lever, Anti-splash mud flap, Corrugated mounting plate, Chassis boarding handrail behind cab, Aluminum alloy work platform, Left & right tow hooks, Daytime running lights, Half-LED taillights, Jacksel compressor, Chrome horsepower logos on both doors, Seat belt reminder lock, Cab boarding handrail, Polyamide hoses, Black fuel lines, Steel grease fittings, Imported WABCO 4-channel ABS, Aluminum alloy air tank, Adjustable fifth wheel, Steel three-step side guard, Rear protection, Reverse buzzer, Spare power interface, Digital signal radio, 120km/h overspeed alarm, Front under protection, 32T jack, 8kg fire extinguisher, 2 warning triangles, High-brightness warning light on cab roof, Arabic-English bilingual nameplates, 90km/h speed limiter |
| Optional Configuration | Air gun interface in cab, H3000S extended high roof cab with roof deflector, Cast JOST 50 fifth wheel (JSK37DV) |
![]()
![]()