| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 6×4 Water Sprinkler Truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | H3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Composite Version |
| Vehicle Model No. | SX5255GSSMN434 |
| Engine Model | WP10.300E22 |
| Horsepower | 300HP |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | RTD11509C-QH50 |
| Rear Axle Speed Ratio | 4.769 |
| Chassis Size | 850×300mm (8+5) |
| Wheelbase | 4375+1400mm |
| Rear Overhang | 2400mm |
| Cab Type | Standard Cab |
| Front Axle | HD 7.5T |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (2 U-bolts) |
| Fuel Tank | 360L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 315/80R22.5 Mixed Pattern |
| Tank Capacity | 20m³ (Water Sprayer Tank) |
| Gross Vehicle Weight | ≤35T |
| Application | Water Spraying, Road Cleaning, Dust Suppression |
| Working Road Condition | National Highways & Provincial Roads |
| Economic/Max Speed | 50~70km/h |
| Base Configuration | H3000 standard cab without roof deflector, Hydraulic main seat, Lever rearview mirror, Single cooling A/C, Electric window lifter, Manual tilting, Metal bumper with lamp guard, 3-step boarding ladder, Oil bath air filter, Standard exhaust system, Standard steering wheel, Left front traction pin, Radiator protection grille, Tail light protection grille, 165Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, 2 hazard warning lights, SHACMAN logo, All English logos, Additional primary filter, Reverse buzzer, Battery box anti-theft, Fuel tank cap anti-theft |
| Optional Configuration | Exhaust pipe with rear-mounted fire cap, Shacman telematics (terminal only) |
![]()
![]()
![]()