| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 6×4 Dump truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | H3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Vehicle Model No. | SX3298MV384 |
| Engine Model | WP12.430E50 |
| Horsepower | 430HP |
| Emission Standard | Euro V |
| Transmission Model | 12JSD200T-B |
| Rear Axle Speed Ratio | 4.769 |
| Chassis Size | 850×300mm (8+7) |
| Wheelbase | 3775+1400mm |
| Rear Overhang | 850mm |
| Cab Type | Standard Cab |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (4 main plates + 4 U-bolts) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 12.00R24 Mixed Pattern Mine Tires |
| Cargo Box Size | 5600×2300×1400mm |
| Gross Vehicle Weight | ≤50T |
| Application | Heavy Haulage, Construction, Earthmoving, Sand & Gravel Transport |
| Working Road Condition | Construction Sites, Urban Roads, Paved & Rough Pavement |
| Base Configuration | H3000 standard cab without deflector, Hydraulic main seat, Lever-type rearview mirror, Electric A/C, Electric window lifter, Electric tilting, Metal bumper with light guard, 3-step boarding ladder, Standard steering wheel, Split oil bath air filter, Standard exhaust, Radiator protection grille, Taillight protection grille, Windproof oil pan protection grille, Imported WABCO 4-channel ABS, Front & rear stabilizer bars, 180Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, Left & right curtains, No sunroof, No rear cab window, High-brightness warning light on cab roof, 2 warning triangles, Engine with water cooling system, Cast front tow bar + central traction hook, Front under protection, Reverse buzzer, Jacksel compressor, 32T jack, 8kg fire extinguisher, Steel grease fittings, Black fuel lines, Telescopic shift lever, LED taillights, Daytime running lights, 120km/h overspeed alarm, Seat belt reminder function, Arabic-English bilingual nameplates, Spare power interface, Air gun interface in cab, Digital signal radio, Door sill guard, Dust-proof nuts, Grade 12.9 wheel bolts |
![]()
![]()
![]()