| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 Water Tanker Truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | H3000S |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Composite Version |
| Model No. | SX5255GSSMN434 |
| Engine Model | WP10.300E22 |
| Engine Power | 300 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | RTD-11509C + QH50 Flange |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 5.262 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+5) |
| Wheelbase | 4375+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 2400 mm |
| Cab Type | Standard Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 7.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear) |
| Fuel Tank | 360L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification (Standard) | 12R22.5 Mixed Pattern |
| Optional Tire Specification | 12.00R20 Mixed Pattern |
| Tank Capacity | 20 m³ (20000 L) |
| Material Code | DH992531H01T11 |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤35 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy Roads & Steep Slopes |
| Economic/Max Speed | 40~50 / 70 km/h |
| Standard Configuration | H3000 Standard Cab, Air Suspension Main Seat, Rod-Type Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Electric Window Regulator, Manual Cab Tilt, Metal Bumper with Light Guard, 3-Step Access Step, Multi-Function Steering Wheel, Oil Bath Air Filter, Standard Exhaust, Domestic Steering Gear, Domestic Clutch, Oil Sump Guard, Tail Light Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension, SHACMAN Logo, Silver Logo & Text, Full Text Markings, Spare Tire Bracket, Additional Long-Life Primary Filter, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Battery Box Anti-Theft Device, 50T Jack, 2kg Fire Extinguisher |
| Optional Configuration | 12.00R20 Mixed Pattern Tires |
![]()
![]()
![]()
![]()