| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 Dump truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | H3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Vehicle Model No. | SX3255MU384 |
| Engine Model | WP12.400E201 |
| Horsepower | 400HP |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180 |
| Rear Axle Speed Ratio | 5.262 |
| Chassis Size | 850×300mm (8+7) |
| Wheelbase | 3775+1400mm |
| Rear Overhang | 850mm |
| Cab Type | Standard Cab |
| Front Axle | HD 9.5T |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (4 main plates + 4 U-bolts) |
| Fuel Tank | 380L Steel Fuel Tank (Optional: 400L Aluminum Alloy Fuel Tank) |
| Tire Specification | 13R22.5 Mixed Pattern (Optional: 13R22.5 Mining Pattern) |
| Cargo Box Size | 5600×2300×1500mm (Front-tipping) |
| Gross Vehicle Weight | ≤50T |
| Application | Mining, Construction, Earthmoving |
| Working Road Condition | Mining Roads, Rough Terrain |
| Economic/Max Speed | 48~60/75km/h |
| Base Configuration | H3000 standard cab without roof deflector, Hydraulic main seat, Lever rearview mirror, Single cooling A/C, Electric window lifter, Manual tilting, Metal bumper with lamp guard, 3-step boarding ladder, Oil bath air filter, Standard exhaust system, Standard steering wheel, Central front traction pin, Radiator protection grille, Tail light protection grille, 165Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, White sun visor lamps, 2 hazard warning lights, SHACMAN logo, All English logos, Additional primary filter, Nut protection caps, Reverse buzzer, Battery box anti-theft, Fuel tank cap anti-theft, Grade 12.9 bolts |
| Optional Configuration | 400L aluminum alloy fuel tank, 13R22.5 mining pattern tires, 2 wheel chocks, 2 warning triangles, 2kg fire extinguisher, 50T jack, Shacman telematics (terminal only) |
![]()
![]()
![]()