| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN X3000 Duty Tractor |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | X3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Vehicle Model No. | SX42555V384 |
| Engine Model | WP12.430E201 |
| Horsepower | 430HP |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 12JSD200T-B |
| Rear Axle Speed Ratio | 4.266 |
| Chassis Size | 850×300mm (8+5) |
| Wheelbase | 3775+1400mm |
| Rear Overhang | 725mm |
| Cab Type | Extended Flat Roof Cab |
| Front Axle | HD 7.5T |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (2 U-bolts) |
| Fuel Tank | 600L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 315/80R22.5 Mixed Pattern |
| Gross Vehicle Weight | ≤70T |
| Application | Heavy Haulage, Long-Distance Logistics |
| Working Road Condition | National Highways & Provincial Roads |
| Economic/Max Speed | 45~65/90km/h |
| Base Configuration | X3000 extended flat roof cab without roof deflector, Air suspension main seat, Standard rearview mirror, Single cooling A/C, Electric window lifter, Central lock (with remote control), Manual tilting, Metal bumper, 3-step boarding ladder, Oil bath air filter, Standard exhaust system, Standard steering wheel, Radiator protection grille, Standard 90mm fifth wheel, Three-section integrated mud flap, 165Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, White sun visor lamps, 2 hazard warning lights, SHACMAN logo, All English logos, Additional primary filter, Reverse buzzer, Battery box anti-theft, Fuel tank cap anti-theft, Side-mounted spare tire carrier, Side toolbox |
| Optional Configuration | X3000 extended flat roof cab with roof deflector, X3000 extended high roof cab with side deflector, 12JSD200T-B+QH70 spline, 13R22.5 mixed pattern tires, Front 385/65R22.5, Rear & spare 315/80R22.5, Illuminated logo, WABCO imported 4-channel ABS, Tail light protection grille, Domestic 4-channel ABS, 4 main plates + 4 U-bolts, Fiberglass bumper + silver stainless steel front protection, 2 wheel chocks, 2 warning triangles, 2kg fire extinguisher, 50T jack, Electric tilting, Headlight protection grille |
![]()
![]()
![]()
![]()