| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 Water sprinkler truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | H3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Vehicle Model No. | SX5288GYS MU434 |
| Engine Model | WP12.400E50 |
| Horsepower | 400HP |
| Emission Standard | Euro V |
| Transmission Model | 12JSD200T-B |
| Rear Axle Speed Ratio | 4.266 |
| Chassis Size | 850×300mm (8+7) |
| Wheelbase | 4375+1400mm |
| Rear Overhang | 2400mm |
| Cab Type | Standard Cab |
| Front Axle | HD 7.5T Drum Brake Front Axle |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (4 main plates + 4 U-bolts, front & rear) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 315/80R22.5 (steer axle: new, drive axle: retreaded) |
| Tank Capacity | 18cbm Water Tank |
| Gross Vehicle Weight | ≤50T |
| Application | Road Sprinkling, Dust Control, Construction Site Watering, Municipal Maintenance |
| Working Road Condition | Paved Roads & Rough Construction Sites |
| Base Configuration | H3000 standard cab without deflector, Air suspension main seat, Lever-type rearview mirror, Electric A/C, Electric window lifter, Electric tilting, Metal bumper with light guard, 3-step boarding ladder, Central lock with remote control, Standard steering wheel, Standard side-mounted air filter (fixed with wing nuts), Front & rear stabilizer bars, Aluminum radiator, Standard exhaust, Domestic steering gear, Left front tow hook & rear traction seat, Windproof oil pan protection grille, Taillight protection grille, Radiator protection grille, 180Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, No sunroof, No rear cab window, Anti-splash fenders, High-brightness warning light on cab roof, 2 warning triangles, Imported WABCO 4-channel ABS, Chrome horsepower logos on both doors, Jacksel compressor, Engine with water cooling system, Front under protection, Reverse buzzer, Central spare tire rack, 8kg fire extinguisher, 32T jack, Steel grease fittings, Black fuel lines, Seat belt reminder function, Sun visor, Daytime running lights, LED taillights, 120km/h overspeed alarm, Arabic-English bilingual nameplates, Spare power interface, Air gun interface in cab, Digital signal radio, Door sill guard |
| Optional Configuration | 12.00R24 mixed/mine tires, Remove anti-splash fenders, Swing-arm remote throttle controller |
![]()
![]()
![]()