| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN H3000 Truck-mounted crane |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| 英文属性名称 | 英文属性值 |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Model | H3000 |
| Driving Form | 6×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Vehicle Model No. | SX5288JSO MU584 |
| Engine Model | WP12.400E50 |
| Horsepower | 400HP |
| Emission Standard | Euro V |
| Transmission Model | 12JSD200T-B |
| Rear Axle Speed Ratio | 4.266 |
| Chassis Size | 866×308mm (8+5+8) |
| Wheelbase | 5775+1400mm |
| Rear Overhang | 2900mm |
| Cab Type | Standard Low Roof Cab |
| Front Axle | HD 7.5T Disc/Drum Brake Front Axle |
| Suspension | Multi-leaf spring suspension (4 main plates + 4 U-bolts, front & rear) |
| Fuel Tank | 400L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 315/80R22.5 domestic tubeless mixed pattern tires |
| Cargo Box Size | 8000×2450×600mm |
| Gross Vehicle Weight | ≤50T |
| Application | Construction Lifting, Material Handling, Heavy Transport |
| Working Road Condition | Highways & Rough Construction Sites |
| Base Configuration | H3000 standard low roof cab without deflector, Air suspension main seat, Lever-type rearview mirror, Electric A/C, Electric window lifter, Manual tilting, Metal bumper with light guard, 3-step boarding ladder, Central lock, Standard steering wheel, Vertical air filter, Standard exhaust, Imported WABCO 4-channel ABS, Left front tow hook & rear traction seat, Radiator protection grille, Taillight protection grille, Windproof oil pan protection grille, 180Ah maintenance-free battery |
| One Country One Version Configuration | Four-point hydraulic suspension, Left & right curtains, No sunroof, No rear cab window, No sleeper curtain, Anti-splash fenders, Seat belt reminder function, High-brightness warning light on cab roof, 2 warning triangles, Engine with water cooling system, Iron air tank, Front under protection, Reverse buzzer, Jacksel compressor, Central spare tire rack, 32T jack, 8kg fire extinguisher, Steel grease fittings, Sun visor, Daytime running lights, LED taillights, 120km/h overspeed alarm, Spare power interface, Deluxe truck toolbox, Air gun interface in cab, Zoomlion remote gateway, Reserved port for driving recorder, Reserved port for side marker lights, Digital signal radio, Door sill guard, Swing-arm remote throttle controller, Arabic-English bilingual nameplates |
| Optional Configuration | Electric tilting, 315/80R22.5 domestic tubeless tires (steer new, drive retreaded), HD 7.5T drum brake front axle, HD 9.5T drum brake front axle, Remove cab roof warning light |
![]()
![]()
![]()