| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN F3000 6×4 Water Sprinkler Truck |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Parameters
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | F3000 |
| Drive Form | 6×4 |
| Version | Composite Version |
| Model No. | SX5255GSSDR434 |
| Engine Model | WP10.340E22 |
| Engine Power | 340 PS (250 kW) |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180+QH50 |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 5.262 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+5) |
| Wheelbase | 4375+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 2400 mm |
| Cab Type | Mid-Length Flat Roof (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 7.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear) |
| Fuel Tank | 360L Aluminum Alloy Fuel Tank |
| Tire Specification | 12.00R20 Mixed Pattern |
| Tank Capacity | 20 m³ (20000 L) |
| Material Code | DH592534H011T7 |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤35 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy Roads & Steep Slopes |
| Economic/Max Speed | 50~65 / 95 km/h |
| Haulage Distance | ≤200 km |
| Application Scenarios | Construction Sites, Urban Road Cleaning & Sprinkling |
| Standard Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension, Hydraulic Main Seat, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Electric Window Regulator, Manual Cab Tilt, Metal Bumper with Light Guard, 3-Step Access Step, Standard Air Filter, Standard Exhaust, Domestic Steering Gear, Standard Steering Wheel, Left Front Tow Pin, Front Stabilizer Bar, Oil Sump Guard, Tail Light Guard, 165Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | SHACMAN Logo, Silver Logo & Text, Full Text Markings, Steel Air Reservoir, Telescopic Shaft Control, 2kg Fire Extinguisher, Economy Tool Kit, Additional Long-Life Primary Filter, 50T Jack, Battery Box Anti-Theft, Fuel Tank Cap Anti-Theft |
| Optional Configuration | Oil Bath Air Filter, Rear Exhaust Pipe with Spark Arrester, 12R22.5 Mixed Pattern Tires, Air Suspension Main Seat |
![]()
![]()
![]()
![]()