| Brand Name: | SHACMAN |
| Model Number: | SHACMAN X3000 8×4 Fuel tanker |
| MOQ: | 1 |
| Price: | Negotiable |
| Delivery Time: | 35-55days |
Properties
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | F3000 |
| Drive Form | 8×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Model No. | SX5315GJYJT456 |
| Engine Model | WP10.380E22 |
| Engine Power | 380 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180 Iron Shell + QH50 (Made in France) |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 5.262 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+7) |
| Wheelbase | 1800+4575+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 2300 mm |
| Cab Type | Extended Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, 4 Main Leaves + 4 U-Bolts) |
| Fuel Tank (Chassis) | 400L Steel Fuel Tank |
| Tank Capacity | 35 m³ |
| Tire Specification (Standard) | 12.00R20 Mixed Pattern |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤55 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy & Sloped Roads |
| Economic/Max Speed | 50~60 / 80 km/h |
| Standard Configuration | F3000 Extended Flat Roof Cab, Hydraulic Main Seat, Ordinary Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Manual Window Regulator, Manual Cab Tilt, Steel Plate Bumper, 3-Step Access Step, No Central Lock, Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust with Fireproof Cap, Domestic Steering Gear, Ordinary Steering Wheel, Left Front Tow Pin, Oil Sump Guard, Front Stabilizer Bar, Tail Light Guard, 180Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension Cab, Spare Tire Bracket, SHACMAN Logo, Full English Markings, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Battery Box Anti-Theft, 1 Hazard Warning Light, Additional Long-Life Primary Filter, 50T Jack, Economy Tool Kit, Congo Gold Special Nameplate |
| Optional Configuration | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.769 |
| Attribute Name | Attribute Value |
|---|---|
| Brand | SHACMAN |
| Series | F3000 |
| Drive Form | 8×4 |
| Version | Reinforced Version |
| Model No. | SX5315GJYJT456 |
| Engine Model | WP10.380E22 |
| Engine Power | 380 PS |
| Emission Standard | Euro II |
| Transmission Model | 10JSD180 Iron Shell + QH50 (Made in France) |
| Rear Axle Ratio | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 5.262 |
| Chassis Frame | 850×300 mm (8+7) |
| Wheelbase | 1800+4575+1400 mm |
| Frame Overhang (Rear) | 2300 mm |
| Cab Type | Extended Flat Roof Cab (Without Top Deflector) |
| Front Axle | HD 9.5T Front Axle |
| Suspension | Multi-Leaf Spring (Front & Rear, 4 Main Leaves + 4 U-Bolts) |
| Fuel Tank (Chassis) | 400L Steel Fuel Tank |
| Tank Capacity | 35 m³ |
| Tire Specification (Standard) | 12.00R20 Mixed Pattern |
| Gross Vehicle Weight (GVW) | ≤55 t |
| Transport Type | Heavy Load |
| Applicable Road Conditions | Muddy, Bumpy & Sloped Roads |
| Economic/Max Speed | 50~60 / 80 km/h |
| Standard Configuration | F3000 Extended Flat Roof Cab, Hydraulic Main Seat, Ordinary Rearview Mirror, Electronically Controlled Automatic Constant-Temperature A/C, Manual Window Regulator, Manual Cab Tilt, Steel Plate Bumper, 3-Step Access Step, No Central Lock, Oil Bath Air Filter, Ordinary Exhaust with Fireproof Cap, Domestic Steering Gear, Ordinary Steering Wheel, Left Front Tow Pin, Oil Sump Guard, Front Stabilizer Bar, Tail Light Guard, 180Ah Maintenance-Free Battery |
| One-Vehicle-One-File Configuration | Four-Point Hydraulic Suspension Cab, Spare Tire Bracket, SHACMAN Logo, Full English Markings, Fuel Tank Cap Anti-Theft, Battery Box Anti-Theft, 1 Hazard Warning Light, Additional Long-Life Primary Filter, 50T Jack, Economy Tool Kit, Congo Gold Special Nameplate |
| Optional Configuration | 16T HD Double Reduction Cast Axle - 4.769 |
![]()
![]()
![]()
![]()